تبلیغات
ای اس ام آی اس www.asmis.mihanblog.com - عید از نظر امامان
صفحه نخست تماس با مدیر پست الکترونیک RSS ATOM
ای اس ام آی اس www.asmis.mihanblog.com
اللهم عجل لولیک الفرج والآفیه ونصر وجعلنا من خیرانصاره واعوانه والمستشهدین بین یدیه
دوشنبه 23 اسفند 1389 :: نویسنده : امیرمحمد تقی زاده
دوستان پیشاپیش عید نوروز را به همه شما تبریک می گویم1– ابوالحسن لیثی از امام صادق (ع) نقل می کند که آن حضرت برای دوستان و شیعیانی که در مجلس حاضر بودند،  فرمودند:

آیا می دانید چه روزی خداوند پایه اسلام را محکم نمودند و.............

– ابوالحسن لیثی از امام صادق (ع) نقل می کند که آن حضرت برای دوستان و شیعیانی که در مجلس حاضر بودند،  فرمودند:

آیا می دانید چه روزی خداوند پایه اسلام را محکم نمودند و علامت و نشانه دین را ظاهر نمود و آن روز را برای ما و دوستان و شیعیان ما عید قرار داد؟

حاضران گفتند: خدا و پیامبر خدا و فرزند پیامبر خدا (ص) داناترند. آیا آن روز،  روز عید فطر است ای مولای ما؟  حضرت فرمودند:  نه. گفتند:  آیا روز عید قربان است؟  حضرت فرمودند: نه؛  این دو روز(عید فطر و عید قربان)  روزهای بزرگ و شریفی هستند و روزی که نشانه دین است با شرافت تر از این دو روز است و آن،  روز هیجدهم ماه دیحجّه است؛  و پیامبر اکرم(ص) زمانی که از حجّة الوداع باز می گشتند به غدیر خم رسیدند ...(تا آخر حدیت).

2 – فرات بن احنف روایت کرده است:  به امام صادق (ع) عرض کردم:  جانم فدای شما باد؛  آیا برای مسلمانان عیدی با فضیلت تر از عید فطر،  عید قربان، روز جمعه و روز عرفه وجود دارد؟  حضرت فرمودند:

آری؛  بافضیلت ترین و بزرگترین و با شرافت ترین عیدها نزد خداوند متعال،  روزی است که در آن روز،  خداوند دین را کامل نمود و بر پیامبرش محمّد (ع) این آیه را نازل کرد: «اَلیَومَ أََکمَلتُ لَکُم دینَکُم وَأتمَمتُ عَلَیکُم وَرَضیتُ لَکُمُ الاِسلامَ دیناً»1.

عرض کردم:  آن چه روزی است؟ حضرت فرمودند:

زمانی که پیامبران بنی اسرائیل می خواستند وصّی و رهبر پس از خود را تعیین کنند، چنین می کردند و آن روز را عید قرار می دادند؛  و روز عید غدیر همان روزی است که رسول خدا (ص) علی (ع) را امام برای مردم قرار دادند و همان روز بود که آن آیات نازل گردید و دین، کامل و نعمت بر مؤمنان تمام شد.

عرض کردم: در آن روز سزاوار است چه عملی انجام دهیم؟ حضرت فرمودند:

آن روز،  روز عبادت و نماز، شکر و حمد خداست و روز سرور و شادی به جهت منتّی است که خداوند بر شما گذاشت،  که همان ولایت ماست؛ من دوست دارم که شما در آن روز،  روزه بگیرید.

3- عبدالرحمان بن سالم از پدرش نقل کرده است که از امام صادق (ع) سؤال کردم: آیا غیر از روز جمعه و قربان برای مسلمانان عیدی هست؟  حضرت فرمودند:  آری؛  عیدی هست که احترامش از آنها بالاتر است. عرض کردم: فدایت شوم؛  کدام عید است؟  حضرت فرمودند:

روزی است که پیامبر اکرم(ص) امیرالمؤمنین را به امامت نصب کرده و فرمودند: هرکس من مولی و رهبر اویم، علی مولی و رهبر اوست.

عرض کردم آن، چه روزی است؟ حضرت فرمودند:  چه کار داری به روز؟ زیرا سال، دور می زند؛ ولی آن روز، روز هیجدهم از ماه ذیحجّه است. گفتم: چه عملی در آن روز سزاوار است تا انجام دهیم؟ حضرت فرمودند:

خدا را در این روز یاد کنید با روزه و عبادت و ذکر و صلوات بر محمّد و آل محمد (ع)؛ زیرا پیامبر اکرم (ص)  به امیرالمؤمنین (ع) وصیّت کردند که این روز را عید قرار دهد و همچنین پیامبران گذشته نیز این کار را انجام می دادند و به جانشینان خود سفارش می کردند که این روز را عید قرار دهند.2

 

1. سورۀ مائده،  آیه 3.                 2. اصول کافی: 1/204.

نوع مطلب :
برچسب ها : عید، عید از دیدگاه امامان، نظر امامان معصوم در باره عید، عید نوروز، فضیلت عید نوروز،


حرف نخست

دوستان شما می توانید مطالب جدید و جذاب خود ویا سوالات خود در پست الکترونیک این وبلاگ به نشانی asmis89@gmail.comبا من در میان بگذارید سعی کنید ایمیل خود تان را هم بنویسید تا هر هفته خبر های روز را بدانید
مدیر وبلاگ : امیرمحمد تقی زاده

مطالب اخیر
نظرسنجی
به نظر شما عملکرد مجلس درمورد وزیر پیشنهادی دولت چه بود؟آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
پشتیبانی
Powered By
Rozblog.Com