تبلیغات
ای اس ام آی اس www.asmis.mihanblog.com - بسیج دانش آموزی
صفحه نخست تماس با مدیر پست الکترونیک RSS ATOM
ای اس ام آی اس www.asmis.mihanblog.com
اللهم عجل لولیک الفرج والآفیه ونصر وجعلنا من خیرانصاره واعوانه والمستشهدین بین یدیه
پنجشنبه 3 شهریور 1390 :: نویسنده : امیرمحمد تقی زاده
اشاره: «هشتم آبان» سالروز شهادت نوجوان 13 سالهای که حضرت امام(ره) او را رهبر ملت نامید. او کسی نیست جز «حسین فهمیده» به پاس شجاعت و رشادت «شهید فهمیده» این روز به نام روز «بسیج دانش آموزی» نامیده شده و هم اکنون سازمانی با نام «بسیج دانش آموزی» با 4 میلیون عضو، متولی عضوگیری برای بسیج و حفظ روحیه بسیجی در میان دانش آموزان است. البته دانش آموزان با تقدیم 36 هزار شهید در دوران «دفاع مقدس» ثابت کردند با وجود سن کم، حرف اول را در روز نبرد میزنند، هر چند عرصه کنونى، عرصه نبرد فرهنگی است. مجله «امید انقلاب» به مناسبت هشتم آبان، روز بسیج دانش آموزی به سراغ دانش آموزان رفته و از آنها پرسیده که ...............   اشاره: «هشتم آبان» سالروز شهادت نوجوان 13 سالهای که حضرت امام(ره) او را رهبر ملت نامید. او کسی نیست جز «حسین فهمیده» به پاس شجاعت و رشادت «شهید فهمیده» این روز به نام روز «بسیج دانش آموزی» نامیده شده و هم اکنون سازمانی با نام «بسیج دانش آموزی» با 4 میلیون عضو، متولی عضوگیری برای بسیج و حفظ روحیه بسیجی در میان دانش آموزان است. البته دانش آموزان با تقدیم 36 هزار شهید در دوران «دفاع مقدس» ثابت کردند با وجود سن کم، حرف اول را در روز نبرد میزنند، هر چند عرصه کنونى، عرصه نبرد فرهنگی است. مجله «امید انقلاب» به مناسبت هشتم آبان، روز بسیج دانش آموزی به سراغ دانش آموزان رفته و از آنها پرسیده که عملکرد بسیج دانش آموزی را چگونه ارزیابی میکنند؟ و یا نام بسیج دانش آموزی برای آنها تداعی گر چه چیزی است و اینکه چگونه میتوان دانش آموزان را به طرف بسیج جذب کرد و ... پاسخ دانش آموزان به سؤالات ما درپی میآید.

«یاسر فتوت» دانشجوی «مدیریت بازرگانی» که خود نیز عضو بسیج دانش آموزی بوده است اعتقاد دارد که «سازمان این کار در مدرسه یک حالت سمبلیک و نمادین دارد و طوری نیست که بگوییم کارایی دارد. در حالی که بسیج دانش آموزی باید در مدرسه فعال باشد. ممکن است بگویند وقت بچهها برای درسشان است اما میتوانند حداقل زنگ تفریحها را یا هفتهای یک ساعت اضافه بر درسشان وقت بگذارند ولی متأسفانه این گونه نیست. باید به کار آنها ارزش داده شود. بسیج دانش آموزی هم مانند بسیج شهری است، بیاییم برای آنها امتیاز بندی کنیم و نتیجه را در نمرات درس لحاظ کنیم. به عنوان مثال، دانش آموزی که بسیجی است این امتیاز، در درسش و یا در رتبه بندی کارنامه و یا حداقل در نمره انضباط و یا در درس دینی و قرآن او مؤثر باشد. متأسفانه بسیج دانش آموزی در جزوات رزمندگان، کنکورها و المپیادهای آزمایشی خلاصه شده، در حالی که کارایی بسیج میتواند بیشتر از این باشد. حتی برخورد معلم، مسؤول بسیج دانش آموزى، مدیر، خیلی مؤثر است، من خودم در دبیرستان «شاهد» درس خواندم یعنی تام بچههای مدرسه ما بچههای شهدا، جانبازان و رزمندگان بودند اما از تنها چیزی که صحبت نبود بسیج بود. البته بسیج دانش آموزی بود. سه، چهار نفری بودند داخل یک اتاق، یک میزی گذاشته بودند و زنگ تفریحها میرفتند و با هم حرف میزدند، کاری نمیکردند، البته کارهایی مثل راهپیمایى، عزادارى، دعا و جشن برپا میشد اما خود جوش بود و بسیج نقشی نداشت. اگر بسیج دانش آموزی فعالیت میکرد ما میتوانستیم در همان مدرسه خودمان یک گروهان تحویل بسیج شهری بدهیم یا بسیج میتوانست کتابخانه تحویل گرفته و اداره کند. بسیج میتواند در مدرسه همه چیز را بدست بگیرد. اما هنوز چون بسیج در مدرسه ساختار مشخصی ندارد متأسفانه مدیران و مسؤولان مدرسه، دانش آموزان را در مورد ارزش آن توجیه نمیکنند.

«محسن سلیمانی» میگوید: «در دبیرستان ما خیلی ضعیف عمل میکردند، با اینکه ما در آنجا فرمانده. یک قسمت بودیم کار خاصی نمیکردیم یعنی فقط حرفش بود دنبالش هم نبودند اگر فعالیتهای بسیج جدیتر دنبالش شود میتواند خیلی مثمر ثمر باشد. اگر کسی عضو شود فقط به خاطر یکی دو آزمون مجانى، ازان و ... است در حالیکه بسیار میتواند جدیتر عمل شود.»

«طه قدیری» دانش آموز 18 ساله: «من خودم 19 ماه سابقه عضویت فعال دارم که با عضویت عادی حدود سه، چهار سالی میشود. من در دبیرستان خودمان عملکردی از بسیج دانش آموزی ندیدم جزء یک اردوی سالانه که برگزار میشد. البته شاید در مدرسه ما که یک مدرسه نمونه بود این گونه بود.» وی در پاسخ به این سؤال که «بعضیها عملکرد بسیج دانش آموزی را منحصر در کنکورها و المپیادهای آزمایشی میبینند، در مدرسه شما چگونه بوده است. بیان میدارد: تا جایی که ما بودیم این خبرها هم نبود اصلاً عملکردی نداشتند تا بخواهیم نظری بدهیم، اگر فعالیتهایی هم بوده آن هم بسیار کم رنگ بوده است، فعالیتهایی که بعضاً صورت میگرفت هماهنگ با فعالیتهای علمی مدرسه نبود. برنامههای بسیج دانش آموزی باید به گونهای باشد که با فعالیتهای آموزشی مردسه و آموزش و پرورش همسو باشد در حالی که در مدرسه ما این گونه نبود، من میتوانم آدرس دبیرستانمان را بدهم تا بروید بر روی تک تک مطالبی که گفتم تحقیق کنید و شما خودتان از نزدیک قضایا را ببینید. بسیج دانش آموزی باید همگام و موازی با مدرسه در کارهای علمی حرکت کند و اگر این کار را بکند با استقبال خوبی روبرو میشود چون بچهها فطرتشان طوری نیست که از برنامههای بسیج بدشان بیاید، احتمالاً بدی برنامه مسؤولان باعث شده تا بسیج به انزوا کشیده شود. انشاءالله که با یک تدبیر کارگشا از سوی مسؤولین، بتواند جایگاه اصلی خود را پیدا کند.

«محمد حسینی» دانش آموز دوره پیش دانشگاهی در پاسخ به سؤال ما میگوید: من چون خودم درکارهای بسیج دانش آموزی بودم و کارهای زیادی به من محول شده بود، میتوانم بگویم برنامه خاصی در آن نبود و بعضی برنامهها هم (مانند اردوها) از ابتکار خودمان بود، از طرف مسؤولان این بخش، برنامه خاصی به ما اعلام نمیشد ما هم کار به خصوصی نمیکردیم فقط «نیروی انسانی» فعال بود و کار آن هم این بود که فقط کارت صادر کند. حتی بسیاری هم که میخواستند بیایند و کارت بگیرند به آنها گفته میشد که این کارت هیچ اعتباری ندارد، بروید در بسیج محله عضو شوید بهتر است، حداقل مدت سربازی را کم میکند. وی در ادامه میافزاید: «بسیج دانش آموزی» اگر بدنبال اردو باشد بهتر است چون اردو بر نوجوانان و جوانان بسیار مؤثر است، چون این قشر در یک محیط جمعی خارج از خانه از هر نظر آماده تأثیر پذیری هستند و بیشتر میتوان بر روی بچهها کار کرد.»

«یاسر رضایی» دانش آموز دوره پیش دانشگاهی نیز در پاسخ به سؤال ما میگوید: «در مدرسه ما بسیج دانش آموزی عملکردی نداشت تا بخواهیم در مورد آن صحبت کنیم فقط یک گواهی به ما دادند و دیگر هیچ خبری نبود، البته مدرسه ما دولتی بود از مدرسههای خصوصی خبر ندارم.»

«حمیدرضا بیگدلی» دانش آموز سال سوم دبیرستان، پاسخ سؤال ما را اینگونه میدهد: «عملکرد بسیج دانش آموزی در مدرسه ما بسیار ضعیف بود چون برنامه خاصی نداشت در حالی که قشر نوجوان احتیاج به برنامههای متنوع دارند. من یادم هست در مدرسه خودمان وسطهای سال یک نمایشگاه دو روزه گذاشتند و آن هم سریع جمع شد.» وی در پاسخ به این سؤال که نام بسیج دانش آموزی برای شما تداعی گر چیست؟ میگوید: «هیچى، فقط یک اسم لفظی است که گذاشتهاند، فقط یک جسم دارد باطن ندارد چون که بسیار ضعیف است.»

«محمد کاظمی» دانش آموز سوم دبیرستان نیز بر این باور است که: «بسیج دانش آموزی با اینکه اسمش در بعضی اوقات سرزبانها میافتد اصلاً کار خاصی انجام نداده است، عمده کارشان این است که در زنگ تفریح نواری پخش کنند و یا کتابی هدیه بدهند و از این دست کارها. فعالیتش در همین حد بوده است نه بیشتر. «بسیج دانش آموزی» کاری برای جذب دانش آموزان (حداقل در مدرسه خودمان) انجام نداه است. وی در پاسخ به این سؤال که بسیج دانش آموزی برای شما تداعی گرچه چیزی است میگوید: « هیچ، واقعاً هیچ، بسیج دانش آموزی کاری نمیکند. شاید به یاد رفقای بسیجی خودمان در مدرسه بیفتیم و گرنه به اسم بسیج و تشکیلات، کاری ندیدیم تا چیزی در ذهن ما مانده باشد، فقط در اسم است. من فکر میکنم مشکل به اینجا بر میگردد که به بسیج دانش آموزی بها نمیدهند.»

«عزیز الله حکیمی» دانش آموز 19 ساله اعتقاد دارد: «عملکرد بسیج دانش آموزی صفر است فقط در حد یک کارت. یک اردویی گذاشتند به نام «طرح ولایت»، ما از بچههای مدرسه دعوت کردیم که بیایند، ده نفری آمدند اما در لحظه آخر گفتند دو نفر بیشتر جا نداریم، کل کار بسیج دانش آموزی صدور کارت است که آن هم معلم پرورشی میرفت... . مدرسه ما با اینکه جمعیتش کم بود و کارهای زیادی میشد روی آن انجام داد فقط به کارت زدن برای دانش آموزان خلاصه شد که در عرض یک هفته انجام شد حتی کنکور و المپیاد را که میگویید بسیج دانش آموزی برگزار میکند از دهان شما میشنویم، در مدرسه ما این خبرها نبود». وی در پایان سخنان خود در پاسخ به این سؤال که چگونه میتوان بسیج دانش آموزی را فعال کرد تا دانش آموزان به طرف آن جذب شوند میگوید: «بهترین راه آن برگزاری اردو است و یا حدمات خاصی ارائه بدهند و یا کارهایی که در بیرون با هزینه انجام میگیرد با تخفیف برای دانش آموزان انجامدهند و یا برای دارندگان کارت بسیج دانش آموزی و فعالان آن امتیازاتی قائل شوند. میتوانند افرادی مثل «شهید فهمیده» و یا شهدای مثل ایشان را الگو و شاخص کنند. شاید در سازمان مرکزی خودشان پلاکارد یا ویژهنامهای بزنند اما در مدارس اصلاً از این خبرها نیست. حداقل ما که در مدرسه، چنین چیزی هرگز ندیدیم، راههای مختلفی وجود دارد؛ مثلاً از طریق اهدای جوایز توسط مدیر یا ناظم که بسیار مؤثرند و ... مهم این است که کار شود.

«رسول تاجیک» دانش آموز دوره پیش دانشگاهی نیز در پاسخ به سؤال ما میگوید: «در ابتدای تأسیس، جو خوبی بود تقسیم کار کردند، فعالیت میکردند بعد کم کم آن فضا از بین رفت و جو آن خوابید. علت نیامدن دانش آموزان به بسیج نداشتن برنامه است؛ یعنی یک برنامهریزی ریشهای و اساسی بشود. برنامهای طراحی شود، برای آن بودجه بیاید، وظایف مشخص شود، در حالی که اصلاً این گونه نیست.نوع مطلب :
برچسب ها :


حرف نخست

دوستان شما می توانید مطالب جدید و جذاب خود ویا سوالات خود در پست الکترونیک این وبلاگ به نشانی asmis89@gmail.comبا من در میان بگذارید سعی کنید ایمیل خود تان را هم بنویسید تا هر هفته خبر های روز را بدانید
مدیر وبلاگ : امیرمحمد تقی زاده

مطالب اخیر
نظرسنجی
به نظر شما عملکرد مجلس درمورد وزیر پیشنهادی دولت چه بود؟آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
پشتیبانی
Powered By
Rozblog.Com